במחקר שפורסם לאחרונה ועמדו בראשו מספר חוקרים מאונברסיטאות בארה"ב גילה לאחרונה כי איכות השינה עשויה להיפגע במהלכן של תקופות מלחיצות. וכעת מציעים חוקרים כי תוספי תזונה פרהביוטיים עשויים להועיל למניעת נדודי שינה הקשורים לעקה.

Prebiotics הם תרכובות מזון שאינן ניתנות לעיכול המצויות בעולש, ארטישוק, בצל, כרישה וירקות נוספים – הללו מעודדים את גדילתם של חיידקי מעי "טובים". מחקרים מצאו כי כאשר החיידקים הללו מעכלים סיבים פרהביוטיים, משתחררים תוצרים העשויים להשפיע על פעילות המוח.

במסגרת המחקר חולקו חולדות לשתי קבוצות דיאטה למשך 4 שבועות, תוספים פרהביוטיים או דיאטה רגילה (ביקורת). לאחר 4 שבועות, נותחו דגימות הצואה של המכרסמים ונמצא כי חולדות שניזונו מפרה ביוטיקה הדגימו (בהשוואה לחולדות מקבוצת הביקורת) עלייה בספירת חיידקי המעיים המועילים, כולל Lactobacillus rhamnosus הידוע כמסייע לפעילות מערכת העיכול.

Electroencephalography אשר שימשה למדידת מחזורי השינה-ערות של החולדות גילתה כי החולדות שניזונו מהפרה ביוטיקה אף נהנו משיעור גבוה יותר של מחזורי שינה non-rapid eye movement (NREM).

כאשר שתי קבוצות החולדות נחשפו לעקה חריפה (טלטול הזנבות) נמצא כי החולדות מקבוצת המחקר הדגימו יותר שנת (rapid eye movement (REM. החוקרים ציינו כי שנת ה- REM היא שלב השינה הקשור בהחלמה טובה יותר מעקה.

http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnbeh.2016.00240/full